Aktualności z życia SPFL Air-Action

   10 czerwca 2018   |   Z WIZYTĄ U WIKINGÓW

Niedziela 10 czerwca to dzień największej imprezy lotniczej w Królestwie Danii. Danish Air Show 2018 w tym roku odbywały się na lotnisku Air Transport Wing w pobliżu miasta Aalborg. Największą gwiazdą pokazów był, zaproszony z Norwegii, legendarny samolot myśliwski F-104 Starfighter, z racji wielu katastrof z jego udziałem zwany również Widowmakerem. Z innych, równie ciekawych samolotów, można było zobaczyć ukraiński Su-27, który swój pokaz wyjątkowo uwieńczył wyrzuceniem flar. Duże wrażenie wywarło na nas Air Power Demo, symulacja ataku na lotnisko z udziałem mysliwców F-16, śmigłowców i wojsk lądowych. Duża ilość flar, pozorowane bombardowania – to wszystko stworzyło niepowtarzalną scenerię pola walki. Do bardzo udanych należy zaliczyć występ hiszpańskiego EF-2000, efektownie zaprezentował się przedstawiciel gospodarzy, prezentujący możliwości manewrowe myśliwca F-16. Nie sposób nie wspomnieć o panujących warunkach pogodowych, były bardzo zmienne – od porannego upału przez popołudniowy deszcz aż po wieczorne przejaśnienia. Sprzyjało to wielu ciekawym zjawiskom na dynamicznie demonstrowanych maszynach. O tym oraz o innych ciekawostkach z tych pokazów będzie można przeczytać i zobaczyć w szerszej relacji już wkrótce.

   9 czerwca 2018   |   OPEN AIR DAY W MALBORKU

Sezon imprez lotniczych w pełni. Praktycznie pod koniec każdego tygodnia można zaliczyć wycieczkę związaną z podziwianiem lotnictwa. Pogoda w większości przypadków dopisuje, co tylko dodatkowo zachęca do wyjazdów. Jednym z takich punktów w kalendarzu jest coroczna, jednodniowa impreza w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego – Open Air Day, w Królewie Malborskim. W tym roku niewielka grupa członków SPFL spotkała się na miejscu, by spędzić ze sobą trochę czasu oraz przy okazji realizować się w pasji, jaką jest fotografia lotnicza. Same pokazy zaliczyć należy do tych skromniejszych, co nie znaczy, że ubogich. Były tradycyjne przeloty pary Su-22 oraz solowy popis z samolotem MiG-29. Na niebie pojawiła się także nasza stara, poczciwa Iskra, na której wyszkolonych zostało wielu pilotów, a plastikowa, sklejana miniatura TS-11 wielokrotnie zdobiła półki modelarskich zapaleńców (w tym także niżej podpisanego). Poza maszynami typowo odrzutowymi, można było podziwiać trójkę znaną na pokazach jako Formacja 3AT3. Oprócz atrakcji na niebie – wiele ciekawych rzeczy działo się także nieco niżej, na ziemi. Była wystawa statyczna, na której wystawiono m. in. Irydę, Su-22 oraz popularny “ołówek”, jak nazywany jest w slangu lotniczym MiG-21. Do miejsc wartych odwiedzenia dodać można wystawę starych samochodów oraz motocykli, sprzętu wojskowego (w tym czołgu), a także możliwość spotkania się z piękną, żywą sową oraz innymi drapieżnymi ptakami, prezentowanymi przez bardzo sympatyczną i całkiem wiarygodnie ubraną “panią wiedźmę”. Nie zabrakło oczywiście stoisk gastronomicznych lub tych z pamiątkami i gadżetami lotniczymi. Co więcej – wśród tych stoisk spotkać można było bardzo ciekawą osobę: Panią Katarzynę Ochabską, autorkę książki pt. “Stanisław Skalski”. Była więc możliwość zakupu tej pozycji, zdobycia autografu i pamiątkowego zdjęcia oraz zamienienia paru słów z autorką. Jeden z naszych samolotów MiG-29 (o numerze 4105) został ozdobiony właśnie wizerunkiem naszego asa przestworzy, a było to zasługą właśnie Pani Katarzyny, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia. Ten właśnie samolot także został zaprezentowany na wystawie statycznej. Jako że 22. BLT jest zlokalizowana blisko naszego polskiego morza oraz Malborka – jest to doskonały sposób na spędzenie kilku dni na urozmaiconej wycieczce: można zwiedzić Zamek Krzyżacki, obejrzeć pokazy lotnicze, a na koniec zrelaksować się nad wodą. W sam raz na wypad z rodziną. Kolejne wpisy już niedługo, więc zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony, na której na pewno na bieżąco będziemy relacjonować nasze wyjazdy.

   9 czerwca 2018   |   DNI AEROKLUBU – RYBNIK 2018

9 i 10 czerwca 2018 roku na lotnisku rybnickiego aeroklubu odbył się piknik lotniczy. Była to piąta edycja tej imprezy i jak co roku nie obyło się bez „zabawy w kotka i myszkę” z pogodą. W sobotę z powodu padającego deszczu udało się zrealizować tylko część zapowiadanego programu pokazów. W niedzielę udało się wystąpić wszystkim zapowiadanym uczestnikom pokazów, ale groźne chmury burzowe stały kilka kilometrów od lotniska i w każdej chwili istniała groźba powtórki z dnia poprzedniego. Program pokazów, podobnie jak w poprzednich latach był typowy dla lokalnego pikniku lotniczego. Gwiazdą imprezy był czeski zespół Pterodactyl Flight latający na replikach samolotów z I wojny światowej. Z samolotów historycznych można było podziwiać Austera i Chipmunka z kolekcji Jacka Mainki, a na wystawie statycznej również Pipera Cub Antoniego Nowaka i kolejnego Austera sympatycznych Anglików. Loty w formacji czterech Zlinów zaprezentował czeski zespół Follow Me, a akrobacje zespołowe stały gość pikniku – zespół Fire Birds. Indywidualny pokaz akrobacji samolotowej dał Marek Choim na Extrze 330, natomiast pokaz możliwości szybowca akrobacyjnego przedstawił najmłodszy syn Jerzego Makuli – Jan. Był też pokaz śmigłowca i wiatrakowca, zrzut wody z Dromaderów, skoki spadochronowe i występy paralotniarzy. Generalnie – piknikowo.

   6 czerwca 2018   |   F-35B DOSTARCZONO DO WIELKIEJ BRYTANII

W dniu 6 czerwca 2018, po długim transatlantyckim locie, pierwsze cztery F-35B wylądowały w nowym domu RAF Marham. Te niewidzialne dla radarów, piątej generacji, wielozadaniowe myśliwce tego wieczora dołączyły do legendarnej 617 eskadry “Dambusters”. Pełna relacja z tego wydarzenia oraz galeria już wkrótce.

   3 czerwca 2018   |   Aviaticka Pout 2018

Przełom maja i czerwca, w naszym fotolotniczym kalendarzu, zarezerwowany jest od dawna dla imprezy odbywającej się w czeskich Pardubicach pod nazwą Aviaticka Pout. W tym roku program podniebnych występów nie był tak bogaty jak w edycjach poprzednich, aczkolwiek nie zniechęciło to członków naszego Stowarzyszenia, aby udać się do naszych południowych sąsiadów. Oprócz legendarnego Spitfire’a w powietrzu mogliśmy obejrzeć również, mało znanego w Europie – CAC CA-12 Boomerang – australijski samolot myśliwski z okresu II wojny światowej. Poza występami samolotów historycznych (Blériot XI, Fokker Dr.1, Nieuport XII, czy też Morane BB) , w powietrzu zaprezentowały się Siły Powietrzne Republiki Czeskiej, a także czołówka czeskich akrobatów z Grupą Akrobacyjną „Flying Bulls” na czele. Więcej o tym co jeszcze latało i jak udała się impreza dowiecie się już niedługo z naszej relacji, którą jak zwykle znajdziecie w dziale „Gdzie i kiedy byliśmy”.

   27 maja 2018   |   AIR & SEA SHOW MIAMI 2018

Czytając listę statków powietrznych, które miały zaprezentować się podczas Memorial Weekend na plaży w Miami można dostać zawrotów głowy: B-1, B-2, F-22, F-35 i wszystko inne co lata w US Army… A więc nie mogło i nas tam zabraknąć. Słoneczna Floryda, znana z setek filmów i seriali przywitała nas pierwszym w tym sezonie… huraganem, który otrzymał imię Alberto i skutecznie pokrzyżował nam pokazowe plany. Ale szczęście nie mogło nas opuścić i tym razem. Po piątkowo-sobotnich ulewach w niedziele na stronie organizatorów pojawiło się info, że pokazy rozpoczną się w niedziele 27 maja o 12:00… a co się działo na niebie nad Miami Beach już wkrótce w pełnej relacji.

   26 maja 2018   |   DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W 23. BLT

Dzień Otwartych Koszar w 23. BLT co roku organizowany jest na przełomie maja i czerwca. W tym roku przypadło to na 26.05.2018. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć, zwłaszcza że jest to nasza ulubiona jednostka. Dzień ten przywitał nas piękną i słoneczną pogodą, która jak się później okazało zaczęła się dynamicznie zmieniać. Na miejscu byliśmy chwilę przed godziną 10:00, pomimo tego że z informacji jakie posiadaliśmy pierwszy pokaz w powietrzu miał się rozpocząć o godz. 12.20. Był to nasz czas na wspólne rozmowy oraz na podziwianie sprzętu eksponowanego na wystawie statycznej . Powoli zbliżała się godzina 12:00, więc postanowiliśmy udać się do wyznaczonej strefy foto, która w tym roku została nam udostępniona . Gdy już zajęliśmy miejsca i zaczęliśmy przygotowywać swoje aparaty, do naszych uszu doleciał dobrze nam znany dźwięk silnika, a w zasadzie dwóch silników Klimov RD-33 MiGa-29. Uśmiech pojawił się na naszych twarzach, bo wiedzieliśmy, że już za chwilkę zobaczymy ten piękny samolot w solowym pokazie dynamicznym, za sterami którego zasiada por.pil. Jacek „JACA” Stolarek”. Nie myliliśmy się. „Jaca” wycisnął z pilotowanego przez siebie MiGa wszystko co się dało. Był huk, ogień i naprawdę sporo flar. W porównaniu do zeszłorocznego pokazu został on nieco wzbogacony. Następny na pasie startowym pojawił się nikt inny, jak żartobliwie przez nas nazywany „Król Artur” czyli Artur Kielak na swoim XA-41. Ze swej strony mogę tylko powiedzieć, że bardzo trudno się go fotografuje, ponieważ pokaz Artura wygląda tak jakby prawa fizyki nie istniały. Zaraz po zakończeniu pokazu Artura rozpoczął się pokaz Formacji 3AT3 & Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła. Samoloty te mogliśmy podziwiać we wspólnym locie razem z An-2, którym to później można było odbyć lot widokowy. Następni w kolejce czekali już z uruchomionymi silnikami piloci z 21. BLT w Świdwinie, którzy na co dzień latają na samolotach Su-22. Dali oni wspólny pokaz w parze, jak i mieli oni swoje solowe akcenty. Zaraz po wylądowaniu drugiego Su-22 nad płytą lotniska pojawiła się para śmigłowców W-3PL „Głuszec”. Zrobili oni kilka przelotów oraz ostrych nawrotów, po czym udali się w kierunku macierzystej jednostki. W końcu nadszedł czas na to na co wszyscy czekali – duet „Xtreme Sky Force”, czyli MiGa-29 i XA-41 pilotowanych przez wcześniej dających pokazy solowe odpowiednio por.pil. Jacka „Jacy” Stolarka oraz Artura Kielaka. Para ta zaprezentowała się bardzo dobrze. W pokazie nie zabrakło dynamiki, sporej ilości dymu i flar. Podsumowując, dzień zaliczamy zdecydowanie do udanych. Pogoda dopisała, pomimo tego że w drugiej części dnia przybrała bardziej dynamiczne oblicze. W powietrzu też się dużo działo, więc za rok na święcie 23. bazy będziemy na pewno.
   19 maja 2018   |   POZNAŃ AIR SHOW 2018

W przeciągu ostatniego tygodnia uwaga pasjonatów lotnictwa skierowana była na Poznań, w którym od paru dni stacjonowały maszyny biorące udział w międzynarodowych manewrach NATO Tiger Meet. Punktem kulminacyjnym dla miłośników statków powietrznych, fotografów oraz wszystkich chcących miło spędzić czas na świeżym powietrzu w gronie rodziny lub przyjaciół – były pokazy lotnicze na lotnisku Poznań Ławica, trwające dwa dni. Program pokazów prezentował się naprawdę okazale, niestety nie zawsze udawało się organizatorom wszystko zrealizować zgodnie z założeniami. Niemniej jednak fani lotnictwa mieli, co oglądać: prezentowane były współczesne maszyny oraz te starsze, które na stałe zapisały się na kartach historii. Były więc słynne samoloty, jak Supermarine Spitfire, Sopwith Camel lub trójpłatowy Fokker Dr. I “Czerwonego Barona” oraz te nowsze, ogłuszające hukiem dopalaczy, jak Tornado, czy F-16. Nie sposób pominąć także grup akrobacyjnych oraz skoczków spadochronowych, którzy tradycyjnie z wielką dumą prezentowali nasze barwy narodowe na niebie. Nie lada gratką była prezentacja szerokiej publiczności maszyn biorących udział w manewrach NATO Tiger Meet. Okazjonalne, kolorowe malowania przygotowane specjalnie na ten rok można było podziwiać z bliska na wystawie statycznej. Z pewnością najmłodsi fani lotnictwa mieli sporo radości, a i tym starszym nie zabrakło błysku w oczach. Członkowie SPFL dużą grupą stawili się na pokazach, by uwiecznić to wszystko swoimi aparatami. Warunki do robienia zdjęć były dobre, choć z opalaniem trzeba było uważać, gdyż na bezchmurnym niebie słońce było bezlitosne przez większość dnia. Z punktu widzenia fotografa – miało to też swoje plusy; mnie osobiście urzekł piękny, czerwony samolot, który na tle czystego, błękitnego nieba wyglądał wręcz bajecznie, a widok kolorowych malowań maszyn pokazowych sprawił ogromną radość fotografującym. W niedalekiej przyszłości zaprezentujemy Państwu szerszą relację z tego wydarzenia, wzbogaconą sporą liczbą zdjęć, dlatego też zapraszamy do śledzenia wiadomości oraz odwiedzin naszej galerii!

   19 maja 2018   |   KLASYCZNY WIECZÓR Z KOLEKCJĄ SHUTTLEWORTH

Kiedy większość Europy żyła spotkaniem Tygrysów w Poznaniu, angielscy pasjonaci historycznych statków powietrznych, postanowili zorganizować małe pokazy w sobotni wieczór. Wydarzenie miało charakter nieco kameralny, a znaczne grono gości stanowiły osoby w podeszłym wieku, delektujące się winem i wyśmienitą, wiosenną pogodą. Połączenie pory dnia, rodzajów samolotów i tejże właśnie pogody, sprawiło, że postanowiłem wziąć w tym wydarzeniu udział. Relacja już wkrótce, a na zachętę dodam, że gościem specjalnym był jeden z dwóch na świecie, zachowanych w stanie latającym, bombowiec Avro Lancaster. Serdecznie zapraszam

   18 maja 2018   |   NATO TIGER MEET 2018

A więc Tiger Tiger Tiger!!! Jedne z największych ćwiczeń natowskiego lotnictwa rozgrywane jest właśnie na polskim niebie. Tradycją tych ćwiczeń jest jeden dzień przeznaczony dla fotografów i pasjonatów lotnictwa, którzy mają możliwość oglądania operacji lotniczych wykonywanych przez natowskie tygrysy. Nie co dzień można bowiem podziwiać maszyny w tak pięknym i atrakcyjnym malowaniu. I chociaż logistycznie było kilka niedociągnięć ze strony organizatorów, to samą imprezę będziemy bardzo mile wspominać. Tylu startów i lądowań odrzutowych maszyn nie ogląda się zbyt często. A na tegorocznych ćwiczeniach mieliśmy okazję oglądać tygrysie eskadry z Czech i Węgier na Gripenach, Szwajcarów z ich Hornetami, Francuzów z Rafale, Niemców z Tornadami i Tajfunami, Hiszpanów i Włochów również z Tajfunami, a także Holendrów, Greków, Belgów i Polaków na “szesnastkach”. Zapewne wielu z Was ma już swojego “tygrysiego” faworyta, dlatego niebawem będziecie mogli oddać swój głos pod zdjęciem w naszej obszernej galerii z tego arcyciekawego wydarzenia. Pozostańcie na nasłuchu !

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.