Aktualności z życia SPFL Air-Action

   26 kwietnia 2018   |   ŚWIDWIŃSKI PODWIECZOREKTen wyjazd nie zapowiadał się dobrze, czym było bliżej bazy tym pogoda robiła się coraz gorsza. Po przyjeździe na miejsce powitały nas strugi deszczu i zaciągnięte niebo. I co, poddać się i wracać do domu? Nie! My do końca wierzyliśmy, że los się jednak odwróci. I nagle magia, chmury się rozstąpiły, zaświeciło słoneczko, a wtedy sprawy potoczyły się bardzo szybko. Informacja o treningu por. Jacka Stolarka na MiGu-29 sprawiła, że biegiem zasuwaliśmy na przeciwna stronę pasa.Potem było już tylko lepiej. Eurofightery, SU-22 pojedynczo i w parach oraz MiGi-29 wypełniły nam czas do późnych godzin nocnych.
   24 kwietnia 2018   |   PROMOCYJNIE DLA 4. SKRZYDŁA

Przy okazji realizacji materiałów do filmu promocyjnego dla 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego mieliśmy okazję obserwować 41.Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie w działaniu. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem służb lotniskowych, personelu technicznego oraz szkoleniem lotniczym na śmigłowcach Mi-2, samolotach szkolnych TS-11 Iskra oraz najnowszym nabytku naszych Sił Powietrznych, samolocie M-346 Bielik. Dzięki pięknej pogodzie i sporej aktywności w powietrzu udało nam się zarejestrować wiele ciekawych kadrów.
   17 kwietnia 2018   |   KAWALERIA NA POLIGONIE

W ostatnim tygodniu na poligonie w Wędrzynie swoje umiejętności szlifowali kawalerzyści z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Oprócz szerokiego spektrum działań lądowych trenowano również kilka epizodów związanych z lotnictwem. Dotyczyły one desantowania żołnierzy „z przyziemienia” oraz za pomocą „szybkiej liny”, a także lotów w nocy. Operacje powietrzne realizował personel z 1. i 7. Dywizjonu Lotniczego. W działaniach brały udział śmigłowce W-3, Mi-8 oraz Mi-17. Dobre warunki pogodowe oraz „naturalne otoczenie” przeprowadzanych ćwiczeń pozwoliły nam na uchwycenie kilku ciekawych kadrów.
   11 kwietnia 2018   |   REKONESANS W ŚWIDWINIE

W dniu 11.04.2018 dzięki uprzejmości dowódców, mieliśmy okazję gościć w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Wizyty w tym miejscu za każdym razem są szczególnie wyjątkowe, ponieważ jest to jedyne miejsce w Europie, a także tylko jedno z pięciu na świecie gdzie stacjonują jeszcze samoloty myśliwsko-bombowe SU-22. Początkowo pogoda nie napawała optymizmem i było podejrzenie czy w ogóle w tym dniu zobaczymy jakieś loty. Natomiast w południe padło hasło: „Latamy” i od tej chwili z każdą minutą na naszych twarzach pojawiał się coraz większy uśmiech. Piloci w parze z pogodą dawali coraz większy popis. Im więcej widzieliśmy błękitu na niebie, tym więcej działo się na lotnisku: starty pojedyncze, w parach oraz z różnymi konfiguracjami uzbrojenia… Zdecydowanie warto było przejechać pół Polski by zobaczyć ten spektakl, ale szerzej o tym już wkrótce w naszej relacji.

   29 marca 2018   |   100-LECIE RAF’U

Jeszcze trzy dni! Tylko trzy dni i Wielka Brytania zacznie obchody stulecia utworzenia Królewskich Sił Lotniczych, RAF. Dzisiaj w Duxford, niektórzy piloci ćwiczyli pokazy i przeloty w formacjach. Ja już zacieram ręce i przygotowuję się na sezon pełen akcji. A fanom i przyjaciołom SPFL AirAction polecam śledzić nasze poczynania bo od kwietnia będziemy dzielić się z Wami naszymi foto- relacjami z obchodów tejże wyjątkowej rocznicy. Stay tuned!

   29 marca 2018   |   ORŁY NAD SZKOCJĄ

W dniu 29 marca 2018 r., zostaliśmy zaproszeni do amerykańskiej bazy sił powietrznych RAF Mildenhall. Dzięki uprzejmości personelu z 100th Air Refueling Wing mogliśmy zapoznać się z ich misją i codzienną pracą. Mieliśmy również niebywałą okazję do udokumentowania jednego z lotów. Celem tego lotu było wsparcie formacji ośmiu myśliwców McDonnell Douglas F-15 Eagle nad zaśnieżoną Szkocją. Pełna relacje z tej wizyty już wkrótce tylko u nas.

   15 marca 2018   |   KRZYŻACKIE PRZEDWIOŚNIE

Już od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem odwiedzenia naszych przyjaciół z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. 15 marca udało się wszystko dograć. Pełni foto-lotniczego zapału, skoro świt, pomknęliśmy w kierunku Malborka. Na miejscu spotkaliśmy się z dawno niewidzianymi znajomymi pilotami. Wręczyliśmy przy okazji specjalnie wybrane na tę okazję zdjęcia pokazujące malborskich pilotów w akcji. Po krótkiej rozmowie ruszyliśmy w kierunku pasa, aby zająć nasze ulubione foto-miejscówki. Tego dnia były planowane loty treningowe MiGów z udziałem obrony przeciwlotniczej, a na koniec wspólny przelot pary Herculesów z powidzkiej bazy eskortowanej przez malborskie MiGi. Wszystko odbyło się według planu, a nasz pobyt dodatkowo urozmaicił przelot popularnego Czajnika tj. śmigłowca Mi-2. Co jeszcze dodać – pogoda dopisała, choć mogło być nieco cieplej, atrakcji lotniczych nie zabrakło… żyć nie umierać :-)

   1 marca 2018   |   MROŹNE ROZPOCZĘCIE SEZONU 2018 W KRZESINACH

Data 1.03.2018 r. zapisze się w annałach naszego stowarzyszenia, jako dzień rozpoczęcia kolejnego sezonu fotolotniczego. Swoich skromnych progów użyczyła nam 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Warunki pogodowe zapowiadały się dobrze, jedyną przeszkoda mógł być silny mróz panujący już od kilku dni w naszym kraju, ale to nie przeszkoda dla twardzieli z naszego stowarzyszenia. Szybko zebrała się ekipa i 1 marca, wczesnym popołudniem, już staliśmy wszyscy pod bramą jednostki. Zapowiadały się ciekawe loty wieczorno – nocne. Po południu zaplanowano siedem wylotów i wszystkie z nich odbyły się planowo. Niestety mróz okazał się silniejszy od nas, przyszedł moment, w którym zaczęły nam już przymarzać gacie do wiadomo czego, postanowiliśmy zakończyć sesję na lotach popołudniowych. W tym miejscu pragnę podziękować reszcie ekipy za towarzystwo, i oby cały rok był tak udany fotolotniczo jak dzisiejsze rozpoczęcie sezonu. PS. Dawno tak nie zmarzłem.

   24 lutego 2018   |   LIGHTNINGI WIECZOROWĄ PORĄ – BRUNTINGTHORPE AERODROME

W ostatnią sobotę po raz kolejny powróciliśmy w przyjazne progi, mieszczącej się na dawnym lotnisku RAF Bruntingthorpe, The Lightning Preservation Group. Tym razem miłośnicy „Błyskawic” zorganizowali wieczorno-nocną sesję zdjęciową swoich podopiecznych. Do dyspozycji zebranych fotografów przygotowano „ponaddźwiękowe modelki” w postaci dwóch English Electric Lightning F.MK6 o numerach XR728 i XR718 oraz dwóch „dosiadających je” pilotów. Zdjęcia realizowane były przed hangarem pary dyżurnej (Q-Shed) oraz w jego wnętrzu. Niewątpliwym bonusem podczas tegorocznej sesji była wyjątkowa aura. Piękny, jak na tę porę roku w Anglii, zachód słońca dodał wyjątkowego klimatu realizowanym zdjęciom.

   21 stycznia 2018   |   START SEZONU 2018

Przy okazji wizyty na Okęciu oraz krótkiej przerwy w intensywnych lotach szkolnych, miałem możliwość zwiedzenia najnowszego statku powietrznego naszych Sił Powietrznych czym w pewnym sensie rozpocząłem swój kolejny lotniczy fotosezon. Pierwszy z trzech zamówionych samolotów Boeing 737 wylądował na Okęciu w grudniu 2017 roku. Samoloty zastąpią w przewozie najważniejszych osób w państwie na dalekich dystansach wycofanego z eksploatacji w 2011 roku Tu 154M i uzupełnią flotę Gulfstreamów G550. Na regularne loty z pasażerami będziemy musieli jeszcze poczekać – obecnie trwa proces nabywania kompetencji przez przyszłe załogi. Również sam samolot musi przejść prace adaptacyjne dostosowujące go do nowej roli.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.