Aktualności z życia SPFL Air-Action

   17 sierpnia 2019   |   AEROBALTIC – GDYNIA 2019

Zapach morza, ciepły piasek, panie w skąpych strojach… To oznacza jedno – Gdynia Aerobaltic 2019, czyli jedyna impreza lotnicza na całkiem duża skale organizowana nad samym polskim morzem. Jak w poprzednim roku, pokazy podzielone były na część dzienną, organizowaną na lotnisku w Babich Dołach, oraz wieczorno – nocna na plaży miejskiej w samym sercu Gdyni. Na szczególną uwagę zasługuje blok nocny, bowiem to wtedy w niebie działa się największa magia… Ale o tym więcej w relacji, która pojawi się już wkrótce.

   3 sierpnia 2019   |   SIAF 2019

Tym razem nieco wcześniej, bo prawie miesiąc względem poprzednich edycji odbył się SIAF. Znana i lubiana impreza u naszych południowych sąsiadów, która ma za sobą wiele bardzo udanych pokazów. W tym roku jednak nieco bardziej okrojonym wydaniu ale nadal trzymając całkiem wysoki poziom, dzięki czemu ponownie mogliśmy poczuć i usłyszeć dźwięk dopalacza. Szczególnie, że pochodził on z samolotu którego ostatnio brakuje na polskim niebie czyli MiGa-29! Jak zwykle pięknie zaprezentowali nam się niezastąpieni włosi, mowa oczywiście o Frecce Tricolori. Jednak to nie wszystkie atrakcje które mogliśmy zobaczyć w Sliač, co jeszcze nas tam spotkało dowiecie się z szerszej relacji na naszej stronie.

   3 sierpnia 2019   |   AIR SHOW – MAZURY 2019

W dniach 3-4 sierpień gościłem na Mazurskim Air Show, gdzie zaprezentowało się  wiele zróżnicowanych statków powietrznych. Mogłem fotografować takie gwiazdy jak  Super Petral 100, American Champion  8GCBC Scout, Mi-2 czy AH-64 Apache. Na lotnisku w Kętrzynie miałem możliwość  oglądać mechaników, którzy przygotowywali  statki powietrzne do lotu jak również pilotów, którzy nimi latali. Same pokazy odbyły się nad  jeziorem Niegocin  w Giżycku. Po całym dniu w godzinach wieczornych swój pokaz zaprezentował pilot Johan Gustafsson w samolocie Thorp T-18 naszpikowanym specjalnym oświetleniem oraz  zamontowanymi  flarami. Sam pokaz zapierał dech w piersiach, tzw. malowanie światłem na niebie zostawiło u widzów uśmiech i zachwyt na resztę wieczoru. Szczególne podziękowania za chęć współpracy w  prezentacji swoich ‘’modelek’’ składam  dla pilotów: kpt. pil. Jon Matula (AH-64), kpt. pil. Krzysztof Koczewski oraz dla dowódcy jednostki W-3 Anakonda.

   1 sierpnia 2019   |   MACH LOOP POD ZNAKIEM USAF

Mach Loop… Z wielu powodów, to magiczne miejsce już od prawie roku jest o wiele bardziej puste i ciche niż przed laty. Dobre prognozy pogody i wiadomość o nadchodzącej wymianie dowódców 48. Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego w Lakenheath pomogły mi podjąć decyzję czy warto ryzykować ponad czterogodzinną podróż w walijskie góry. Który z pilotów nie chciałby zwieńczyć swojej lotniczej kariery ostatnim przelotem przez te malownicze doliny. Amerykanie, jak zwykle nie zawiedli!

   20 lipca 2019   |   ROYAL INTERNATIONAL AIR TATTOO 2019

Impreza właśnie dobiegła końca i ostatni uczestnicy odlecieli do swoich rodzimych baz po weekendowym szaleństwie. Pokazy rozpoczęły się pod znakiem złej pogody, ale emocje związane z oczekiwaniem na wyjątkowych gości biorących udział w tym wydarzeniu wzięły górę i nie poddaliśmy się. Już niedługo przedstawimy Wam pełną fotorelację z pokazów, które są przez wielu uznawane za najlepsze na świecie.

   16 lipca 2019   |   F-35 PIERWSZY RAZ W POLSCE

W dniu dzisiejszym tj. 16 lipca 2019 r. cztery amerykańskie samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II wylądowały po raz pierwszy na polskiej ziemi. Zdarzenie miało miejsce na lotnisku 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Towarzyszyły im dwa samoloty F-15 Strike Eagle oraz C-130 Hercules. Była to część operacji „Rapid Forge”. Maszyny gościły u nas kilkadziesiąt minut. Tyle zajęło im odtworzenie gotowości bojowej. Pełna relacja z tego wyjątkowego wydarzenia wkrótce.

   13 lipca 2019   |   FLYING LEGENDS, DUXFORD 2019

Jeśli pokazy lotnicze, które właśnie obserwujemy, rozpoczynają się przelotem formacji dwunastu Spitfire’ów, potem emocje stopniowo rosną, a całość wieńczy przelot formacji dwudziestu czterech myśliwców z II wojny światowej (i tuż po), to znaczy że jesteśmy w Imperial War Museum w Duxford, a to co rozgrywa się przed naszymi oczami, to kolejna edycja Flying Legends. Dla każdego miłośnika lotnictwa, który szczególnym afektem darzy samoloty zabytkowe (zwłaszcza warbirdy), Flying Legends to swoiste połączenie Mekki i Świętego Graala. Liczba maszyn przyprawia o zawrót głowy, podobnie jak widowiskowość i dynamika pokazów. W krótkiej notatce nie sposób nawet wyliczyć poszczególnych typów samolotów, biorących udział w imprezie. Tym bardziej zapraszamy do lektury szerszej relacji i towarzyszącego jej „materiału ilustracyjnego” – już niebawem.

   13 lipca 2019   |   THE ROYAL NAVY INTERNATIONAL AIR DAY

W ubiegłą sobotę wybraliśmy się do Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii w Yeovilton, gdzie odbyła się impreza pod nazwą Royal Navy International Air Day. Coroczne pokazy przyciągają masę widzów z całej Europy głównie dzięki różnorodności statków powietrznych biorących udział w pokazach jak i ilości używanych środków pirotechnicznych w tym flar. Impreza jest za każdym razem bardzo widowiskowa, bez względu na pogodę, która jak wiadomo, jest w Anglii wyjątkowo nieprzewidywalna. Jak zaprezentowali się piloci i kto był gwiazdą pokazów, pokażemy Wam już wkrótce.

   13 lipca 2019   |   ŚWIĘTO GDYŃSKIEJ BRYGADY LOTNICTWA MORSKIEGO

Z okazji 25-lecia oraz święta jednostki Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Morskiego im. kmdr pil. Karola Trzaski-Durskiego w dniu 13 lipca 2019 na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babie Doły został zorganizowany piknik lotniczy. Mieliśmy do dyspozycji naprawdę okazałą wystawę statyczną, na której oprócz całego przekroju maszyn używanych przez jednostkę mogliśmy zobaczyć też gości w postaci AH-64, C-130 czy Su-22. Ciekawostką była też wierna replika Lublina R-XIII będącego na wyposażeniu Morskiego Dywizjonu w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Oficjalna cześć pokazów rozpoczęła się uroczystym apelem i wręczeniem sztandaru dla Dowództwa BLMW. Około 13 rozpoczęła się dynamiczna część pokazów a na niebie mogliśmy zobaczyć, po raz pierwszy w Gdyni, możliwości F- 16 naszego niezawodnego F-16 Tiger Demo Team. Następnie przyszedł czas na prezentację możliwości śmigłowców i pokazy ratownictwa morskiego. Mogliśmy też cieszyć swe uszy hukiem silników pary Su- 22 a pokaz zakończyła formacja Biało-Czerwone Iskry. Niestety, pogoda nie chciała współpracować i padający chwilami deszcz mocno utrudniał fotografowanie ale kilka klatek z tego wydarzenia pokażemy niebawem.

   12 lipca 2019   |   COLUMBUS FESTIWAL WIATRU – USTKA 2019

Od momentu, gdy po raz pierwszy trafiłam na informację o tym wydarzeniu, planowałam tam pojechać. Ale oczywiście życie ma swoje plany, czyli biednemu zawsze wiatr w oczy i kotwica w plecy… Główna impreza w sobotę – a ja mam wolny tylko piątek i nie mogę tego zmienić… Na szczęście był to przynajmniej dzień treningowy. Flying Dragons Team, Pterodactyl Flight, Airborne Pyrotechnics – czyli było warto pojechać. W sobotę było rewelacyjnie – wg relacji przyjaciela… Cóż… zazdroszczę i mam nadzieję, że uda mi się pojechać na całość za rok.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.