Aktualności z życia SPFL Air-Action

   15 września 2018   |   NATO DAYS 2018

Jak co roku w połowie września (15-16.09) spotkaliśmy się w Ostravie na NATO DAYS. W tym roku wyjątkowe z dwóch powodów. Oficjalny, podobnie jak w Polsce, Republika Czeska obchodzi 100-lecie swojego powstania (28.10.1918) i wszędzie na terenie pokazów natykaliśmy się na elementy przypominające o tym ważnym święcie. Nieoficjalny to zamknięcie dużej części terenów poza lotniskiem, które do tej pory wykorzystywaliśmy jako najlepsze miejscówki do fotografowania. Natura postanowiła nam zrekompensować te niedogodności i szczodrze obdarzyła warunkami jakich najstarsi fotografowie nie pamiętają. Resztę dołożyli piloci, którzy w trakcie pokazów dawali z siebie wszystko… Już niedługo na naszej stronie relacja, okraszona zdjęciami pełnymi oderwań, iryzacji, flar i dynamiki, czyli tego co fotolotnicze świry kochają najbardziej!

   9 września 2018   |   GIDROAVIASALON 2018

Dwunasty salon techniki lotniczej związanej z wodą czyli Gidroaviasalon 2018 odbył się jak zwykle w rosyjskim Gelendżyku nad Morzem Czarnym. To na tyle egzotyczna impreza, do tego odgrywana w przepięknych okolicznościach przyrody, że śmiało można zapomnieć o tegorocznych brakach. A tych było sporo bo organizatorzy przegrali z warunkami pogodowymi, hydrolatania było jak na lekarstwo, a samej techniki lotniczej mniej niż przed dwoma laty. Za to widok zespołu Striżi w trudnych warunkach pogodowych, na tle zatoki Zołotaja Buchta i okolicznych gór rekompensował dosłownie wszystkie braki. Brak latania dało się zresztą, zwyczajem SPFL, przekuć w sukces. Wiadomo, należało się bratać z miejscowym ludem – o czym w relacji wkrótce.

   8 września 2018   |   SKRZYDŁA NAD KAZIMIERZEM

Tradycyjnie już, w drugi weekend września miało miejsce wydarzenie lotniczo-kulturalne pt. Skrzydła nad Kazimierzem. To już trzecia edycja tej stale rozwijającej się imprezy. W tym roku nad Kazimierzem Dolnym można było podziwiać dwa zespoły akrobacyjne Sił Powietrznych. W sobotę prezentował się ZA Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, a w niedzielę Biało Czerwone Iskry z 41. Bazy Lotnictw Szkolnego w Dęblinie. Dodatkowo w sobotę imprezę uświetnił przelot samolotów biorących udział w rajdzie po południowej Polsce, pośród których perełką był Stinson 108, jeden z najstarszych latających w Polsce samolotów. Pokazom w powietrzu towarzyszył szereg imprez kulturalnych w samym Kazimierzu, m. in. spotkanie absolwentów Liceum Lotniczego z Dęblina, zjazd motocyklistów ze Stowarzyszenia “Polish Wings”, koncerty zespołów muzycznych na kazimierskim rynku, projekcja filmów z cyklu Fly Film Festival czy pokaz laserów późnym wieczorem w sobotę. Na więcej zdjęć z tej imprezy zapraszamy już wkrótce.

   1 września 2018   |   SIAF 2018

Czyli znane i lubiane największe pokazy lotnicze na Słowacji, które jak co roku oferowały całkiem sporo atrakcji. Niestety tegoroczną edycję można zaliczyć do nieco uboższych jeśli chodzi o program, za to zdecydowanie bogatszą jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, zapewniając całkiem spory przegląd zdarzeń od upalnego słońca przez silny wiatr po małą ulewę i burzę. W kwestii  atrakcji  powietrznych zdecydowaną ciekawostką był pokaz możliwości słowackich MiG-29 latających parą z efektami pirotechnicznymi.  O tym co jeszcze zobaczyliśmy na SIAFie poczytacie i zobaczycie jak zwykle w szerszej relacji!

   1 września 2018   |   CIAF 2018

W dniach 1-2.09.2018 na lotnisku w Hradec-Kralove odbyła się kolejna edycja CIAF. Nie zabrakło atrakcji dla miłośników maszyn śmigłowych, które licznie prezentowały się w pokazach dynamicznych, a wśród których niewątpliwie gwiazdą był Spitfire Mk.XVIE . Także fanom samolotów odrzutowych nie zabrakło atrakcji. SU-27 i Baltic Bees pokazały, co potrafią w powietrzu wyczyniać. Szczególnie SU-27 Ukraińskich Sił Powietrznych, który tyko tu dał pokaz z flarami. Bardzo polubiłem tu przyjeżdżać, i jest to mój stały punkt w planach wyjazdowych. Szersza relacja wkrótce.

   25 sierpnia 2018   |   AIR SHOW RADOM 2018

Czy można sobie wyobrazić większe święto lotnictwa niż 100-lecie lotnictwa wojskowego? Finał obchodów okrągłej rocznicy przypadł na AirShow w Radomiu, który zgromadził rzeszę pasjonatów lotnictwa z całego świata. Jak zwykle AirShow w Radomiu traktowany jest jako nieformalne spotkanie członków SPFL Air-Action co skutkuje pięknymi kadrami bo gdzie mogą powstać najlepsze fotografie jak nie w najlepszym towarzystwie. Fotorelacja niebawem.

   19 sierpnia 2018   |   GDYNIA AEROBALTIC 2018

W dniach 17-19 sierpnia b.r. odbyła się kolejna edycja pokazów lotniczych „Gdynia Aerobaltic”. Dwie areny pokazów, w jakże odmiennych od siebie miejscach, (lotnisko Gdynia – Kosakowo oraz gdyńska plaża), piękna, sprzyjająca pogoda przyciągnęły tłumy widzów. W piątkowy i sobotni wieczór niebo nad Zatoką Gdańską zamieniło się w scenę, a gdyńska plaża i nadmorski bulwar w widownię. W tym podniebnym teatrze światła i dźwięku głównymi aktorami byli piloci, którzy w zapadających ciemnościach rozświetlali nadmorską przestrzeń za pomocą pirotechniki i oświetlenia led’owego zamontowanego na samolotach. Dzień drugi i trzeci gdyńskiego airshow to dynamiczne pokazy na lotnisku, w których to mogliśmy podziwiać grupy akrobacyjne, jak i występy solistów. Więcej szczegółów i zdjęć z tego wydarzenia będziecie mogli zobaczyć już niebawem, na naszej stronie.

   17 sierpnia 2018   |   ATAM #5

Morze, piaszczysta plaża i piękne Słońce, czy można pragnąc czegoś więcej. Tak wspaniała sceneria towarzyszyła nam w trakcie kolejnej odsłony ATAM. Tym razem ekipa ATAM’u wraz z naszym mobilnym centrum operacyjnym powożonym przez Piotra Jafernika i Edytę Bulowską opuściła swą macierzystą bazę i udała się nad skapany w Słońcu Bałtyk. Jest piękny słoneczny piątkowy poranek, powoli zbliżamy się do bram gdyńskiego lotniska pełni niepewności i wątpliwości czy wszystko zagra, czy Skyvan doleci na czas, grafik lotów napięty jak plandeka na Żuku, a przed nami jeszcze masa roboty, przygotowanie Skayvana, uzbrojenie aparatów, sprawdzenie zabezpieczeń. Dojeżdżając do lotniska dociera do nas pierwsza fantastyczna wiadomość, Skayvan właśnie wylądował. Nasz dyliżans właśnie kołuje i za chwile będziemy mogli zabrać się za przygotowania do lotu. Czas się kurczy. Pełni optymizmu, zabieramy się za robotę. Z 10-cio minutowym opóźnieniem wznosimy się w powietrze i znowu to wspaniałe uczucie. Otwarta rampa, zwiększający się ryk silników, szum wiatru i coraz szybciej umykający pas startowy. Po chwili już wznosimy się nad gdyńskim lotniskiem, ostry zwrot w prawo i pod naszymi nogami ukazuje się szmaragdowa tafla Bałtyku a tuz za nami do lotu podrywają się pierwsi aktorzy najwspanialszego lotniczego spektaklu…

   17 sierpnia 2018   |   28. PIKNIK LOTNICZY W TRZEBICZU NOWYM

Uwe Zimmermann. Pilot znany ze swoich niesamowitych akrobacji lotniczych po raz kolejny zaprezentował swoje umiejętności podczas  28. Pikniku Lotniczego w Trzebiczu Nowym. Oprócz Niego za sterami pozostałych maszyn zasiadło sporo utalentowanych i doświadczonych pilotów, którzy zapewnili sporo atrakcji podczas tej imprezy, odbywającej się w dniach 17-18.08.18. W tym roku udało mi się tam wybrać po raz pierwszy. Atmosfera rodzinnego pikniku była odczuwalna już od samego początku, a to głównie za sprawą dobrej lokalizacji oraz bliskiego umiejscowienia wszystkich punktów gastronomicznych i handlowych. Latające samoloty można było podziwiać dosłownie spod parasolek, relaksując się ze znajomymi. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali ochroniarze oraz wykwalifikowany personel medyczny. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się loty widokowe dla dzieci i dorosłych, czego dowodem były startujące co chwila samoloty, motolotnie oraz wiatrakowce wypełnione pasażerami. Również występy artystyczne na scenie oraz pod nią, a także zabawy i konkursy dla publiczności w każdym wieku przyciągały sporo uwagi. Całości dopełniła idealna pogoda dla tego typu imprez, dzięki czemu kolejną edycję pikniku zaliczyć należy do bardzo udanych.

   15 sierpnia 2018   |   DEFILADA POWIETRZNA W ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia, jak co roku, obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. Tegoroczne uroczystości miały wymiar szczególny, ponieważ powiązane zostały ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości. Głównym elementem centralnych obchodów była Wielka Defilada Niepodległości, która odbyła się w Warszawie na Wisłostradzie. Wzięło w niej udział ponad 1000 żołnierzy, 200 pojazdów oraz ponad 900 rekonstruktorów formacji  historycznych. Oprócz rzutu lądowego nad zgromadzonymi widzami przeleciała złożona ze 100 maszyn defilada powietrzna. W jej skład weszły praktycznie wszystkie typy statków powietrznych pozostających w polskim lotnictwie wojskowym. Niestety w tym roku nie zobaczyliśmy odrzutowych MiG-29 i Su-22 oraz śmigłowców SW-4. Przyjemniejszą niespodzianką było za to uczestnictwo maszyn USAF. W defiladzie wziął udział latający tankowiec KC-135 oraz cztery samoloty F-22. Raptor-y zaprezentowały się publiczności w przelocie w formacji „klin” prowadzonej przez polskiego F-16 z 2 SLT. Dla nas powietrzna defilada miała znacznie szerszy obraz niż to, co zobaczyć można było nad Warszawą i na ekranach telewizorów. Przez kilka dni poprzedzających uroczystości, dzięki uprzejmości dowództwa 23BLT i 41BLsz oraz 25BKPow, mogliśmy towarzyszyć załogom maszyn biorących udział w defiladzie podczas ich treningów oraz prób. Już wkrótce zapraszamy do obejrzenia materiałów, które udało nam się zarejestrować.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.