Aktualności z życia SPFL Air-Action

   22 czerwca 2019   |   NEWCASTLE – FESTIVAL OF FLIGHT 2019

22 czerwca na plaże w Newcastle w północnej części Irlandii, zjechały się tłumy gapiów by podziwiać wyczyny pilotów w swoich maszynach. W porównaniu do zeszłego roku pogoda jak najbardziej dopisała i „Newcastle festiwal of Flight” – bo tak nazywa się impreza, odbyła się! Na niebie zaprezentowali się: Red Arrows, Team Raven, Global Stars, The Blades, Aerosuperbatics Wing Walkers, Rich Goodwin i inni. Nie lada gratką było podziwiania odrestaurowanego, wciąż latającego Douglasa C-47 Skytrain z okresu II Wojny Światowej. Chwilę przed nim można było oglądać na niebie współczesne maszyny wojskowe takie jak: Casa CN 235 Maritime, Agusta Westland AW139 czy Eurocopter EC 135.Widowisko organizowana nad wodą, więc nie mogło także zabraknąć pokazu ratownictwa morskiego z wykorzystaniem Śmigłowców oraz łodzi do tego przystosowanych.Ciepły dzień, wspaniałe otoczenie, rodzina, przyjaciele, niecodzienne show… Czego chcieć więcej żeby spędzić sobotnie popołudnie? W przyszłym roku również odwiedzimy tą zatokę.

NEWCASTLE – FESTIVAL OF FLIGHT 2019

22 czerwca na plaże w Newcastle w północnej części Irlandii, zjechały się tłumy gapiów by podziwiać wyczyny pilotów w swoich maszynach. W porównaniu do zeszłego roku pogoda jak najbardziej dopisała i „Newcastle festiwal of Flight” – bo tak nazywa się impreza, odbyła się!

Na niebiezaprezentowalisię: Red Arrows, Team Raven, Global Stars, The Blades, Aerosuperbatics Wing Walkers, Rich Goodwin iinni.

Nie lada gratką było podziwiania odrestaurowanego, wciąż latającego Douglasa C-47 Skytrain z okresu II Wojny Światowej. Chwilę przed nim można było oglądać na niebie współczesne maszyny wojskowe takie jak: Casa CN 235 Maritime, Agusta Westland AW139 czy Eurocopter EC 135.

Widowisko organizowana nad wodą, więcnie mogło także zabraknąć pokazu ratownictwa morskiego z wykorzystaniem Śmigłowców oraz łodzi do tego przystosowanych.

Ciepły dzień, wspaniałe otoczenie, rodzina, przyjaciele, niecodzienne show… Czego chcieć więcej żeby spędzić sobotnie popołudnie?

W przyszłym roku również odwiedzimy tą zatokę. J

   22 czerwca 2019   |   XV MAŁOPOLSKI PIKNIK LOTNICZY – KRAKÓW 2019

Wbrew pesymistycznym przepowiedniom sprzed roku sztandarowa impreza lotnicza w (i nad) Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie żyje i ma się dobrze. Co prawda większość maszyn, biorących w niej udział, startowała i lądowała na aeroklubowym lotnisku w Pobiedniku, dolatując na Muzeum jedynie na „swoje” pokazy, tym niemniej program Pikniku był bogatszy, niż w kilku ubiegłych edycjach. Główną atrakcją pokazów była niewątpliwie biała Catalina, która podczas tego weekendu zaprezentowała się widzom kilkakrotnie. W pamięci pozostaną też niezwykle widowiskowe wspólne przeloty dwóch Harvardów z czasów 2 wojny światowej z trzema Orlikami oraz niecodzienna formacja siedmiu maszyn: Ana-2 w towarzystwie połączonych ekip 3AT3 i Cellfast Flying Team. Szersza fotorelacja niebawem.

   15 czerwca 2019   |   PŁOCKI PIKNIK LOTNICZY

Nad płockim niebem, znowu miały królować samoloty… W dniach 15-16 czerwca 2019 r. miała powrócić do Płocka, wyczekiwana przez 8 lat, kolejna edycja Pikniku Lotniczego… Impreza zaplanowana na dwa dni właściwie zakończyła się, zanim na dobre się rozpoczęła… Po niecałej godzinie pokazów doszło do tragicznego wypadku. Jak-52, pilotowany przez doświadczonego pilota z Niemiec – Ralfa Burescha – runął do Wisły podczas wykonywanych akrobacji…

   14 czerwca 2019   |   LUCHTMACHTDAGEN 2019

Wczoraj (15.06.2019) zakończył się dzień holenderskich sił powietrznych – Luchtmachtdagen 2019. Tegoroczna impreza odbywała się w Volkel. Dwa dni przed wyjazdem mieliśmy jeszcze wątpliwości czy warto tam jechać – występ holenderskich samolotów F-35 i ich udział w Air Power Demo (symulowany atak na lotnisko przez samoloty z elementami walki powietrznej) był do samego końca nie potwierdzony. Postanowiliśmy jednak zaryzykować. Czy nam się to opłaciło możecie sprawdzić już niebawem na naszej stronie.

   9 czerwca 2019   |   OOSTWOLD AIRSHOW

W dniach 9 i 10 czerwca 2019 roku odbyła się impreza lotnicza w Holenderskiej miejscowości Oostwold, jest ona cykliczna i odbywa się co dwa lata. Z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników jaki i zwiedzających. Patrząc na jej charakter można zaryzykować stwierdzenie, że jest to taki Holenderski Duxford. Wspólnym mianownikiem są tu bowiem tzw. warbirdy. W tym roku szczególnym gościem był P-47 Thunderbolt, który jest niezwykle rzadkim gościem na tego typu imprezach. Wydarzenie ma klimat pikniku i wyróżnia się sporą dawką kameralności. Wrażenie to podkreśla sielankowość Miejscowości Oostwold. Podsumowując dla pasjonatów maszyn z okresu II wojny światowej impreza jest obowiązkowa.

   9 czerwca 2019   |   COSFORD AIR SHOW 2019

Kolejna edycja pokazów w Cosford za nami. Kto wystąpił podczas tegorocznego show? Jak zaprezentowały się lokalne załogi i jak z angielską pogodą uporali się goście zza granicy? Na te i inne pytania odpowiemy Wam już wkrótce, dzieląc się zdjęciami, które przywieźliśmy z jednych z najsłynniejszych brytyjskich pokazów.

   8 czerwca 2019   |   AIR FESTIVAL ŚWIDNIK 2019

Wyjazd na ten piknik lotniczy miałam zapisany w kalendarzu od dawna, choć w grę wchodziła tylko niedziela. Oczywiście życie ma swoje plany – w piątek wyjazd stanął pod znakiem zapytania. Było więcej argumentów „przeciw” niż „za”, ale… jak szaleć to szaleć ;) Dlaczego by nie zrobić w sumie 1000km, żeby popatrzeć przez pół dnia na samoloty? Do tego w upale? Jak dla mnie było warto jechać, stać z zadartą głową i podziwiać Airborne Pyrotechnics, akrobacje Marka Choima, Artura Kielaka, grupy Cellfast Flying Team, patrzeć na takie samoloty jak Taylorcraft Auster, Tiger Moth, Chipmunk i wiele innych. Tak, mimo wszystko było warto pojechać.

   6 czerwca 2019   |   D-DAY, 75 LAT PAMIĘCI

Właśnie mija 75 lat od dnia w którym siły alianckie liczące około 350.000 żołnierzy rozpoczęły inwazję w Normandii, lądując na pięciu plażach. Piaski plaż Utah, Juno, Omaha, Gold i Sword przesiąknęły krwią około 5000 aliantów. Głównym celem inwazji było stworzenie frontu na zachodzie Europy, co umożliwiłoby Aliantom szerszą ofensywę przeciwko Niemcom, naciskanym ze wschodu przez Sowietów po przegranej Bitwie pod Stalingradem. Desant z powietrza zapewniły samoloty Douglas C-47 Skytrain i właśnie one, 75 lat póżniej, wystartowały z Wielkiej Brytanii w grupie liczącej 34 maszyny, aby upamiętnić ten jakże ważny w historii dzień.

   1 czerwca 2019   |   29. AVIATICKÁ POUŤ – PARDUBICE 2019

Tradycyjnie pierwszy weekend czerwca, to okazja spędzenia dwóch dni na (lub przy) lotnisku w czeskich Pardubicach. Doroczne pokazy, znane pod nazwą Aviatická pouť, to impreza przede wszystkim dla tych miłośników lotnictwa, którzy nad huk dopalaczy przedkładają dźwięk silników Merlin, a nad współczesność awiacji – jej historię. Podczas tegorocznej edycji pokazów mieliśmy sposobność podziwiać „starych znajomych”, takich jak Spitfire, Mustang, latające repliki maszyn z I wojny światowej z grupy Pterodactyl Flight, a także – jak zwykle – pokaźna reprezentacja „stajni” Red Bulla. Gwoździem programu było demo Red Bull Air Race – niezwykle widowiskowy pokaz powietrznego slalomu między ustawionymi na ziemi pylonami, w wykonaniu dwóch czeskich pilotów akrobacyjnych: Martina Šonki i Petra Kopfsteina. Według wszelkiego prawdopodobieństwa była to jedna z ostatnich szans zobaczenia – choćby w wersji demonstracyjnej – tej dyscypliny sportu lotniczego. Kilka dni przed pardubicką imprezą Red Bull ogłosił, że z końcem sezonu 2019 Air Race przechodzi do historii.

   26 maja 2019   |   MIAMI AIR AND SEA SHOW 2019

Ostatni poniedziałek maja to czas kiedy Amerykanie świętują swoją wolność pamiętając o tych, którzy za nią polegli. Poprzedzający to święto weekend jest dla wojsk amerykańskich okazją do zaprezentowania zarówno swojego sprzętu jak i jego możliwości. Gdzie lepiej spędzić wtedy czas niż na gorącej plaży w Miami? Co na niebie pokazały Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych zobaczycie już niebawem.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Zdjęcia objęte są prawami autorskimi i nie mogą być wykorzystywane w jakikolwiek sposób bez odpowiedniego zezwolenia.